Α” ΕΣΚΑΣΕ: Ξεκαθάρισμα λογαριασμών στην κορυφή!

img_2503

Λίγο πριν την τελική ευθεία του πρωταθλήματος της Α” κατηγορίας και η 20η αγωνιστική έρχεται για να μας υπενθυμίσει το λόγο που η φετινή σεζόν μπορεί και κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος της διαδρομής!

Στο Σχηματάρι ο πρωτοπόρος και αήττητος Ερμής δίνει το τελευταίο από τα πολύ σημαντικά παιχνίδια της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Τσαούση θέλει τη νίκη ώστε να εξασφαλίσει το 2-0 στα play-off απέναντι σε οποιοδήποτε αντίπαλο.

Το κίνητρο μεγάλο, όπως και ο αντίπαλος που έφερε τα πάνω-κάτω στο β” γύρο έχοντας το απόλυτο των 8 νικών σε ισάριθμους αγώνες. Ο Άρης πάει σήμερα το απόγευμα στο Σχηματάρι για την ολική επιστροφή στο πρωτάθλημα, που δεν θα του δώσει απλά τη 2η θέση αλλά και το ξεκίνημα από την ίδια αφετηρία στα play-off στο δρόμο για τη Γ” Εθνική.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό το ντέρμπι σήμερα. Ο αγώνας του Γ.Σ.Ιτέας με τον Μάκαρο Άμφισσας είναι από μόνο του ο ορισμός του “classico” ακόμα και τώρα που δεν υπάρχει βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Κατά τ” άλλα. Η Προοδευτική ανοίγει χρονικά το σημερινό πρόγραμμα υποδεχόμενη τον Τελεθριακό στις 16:15.

Η Παναγίτσα μετά την ήττα στην Άμφισσα και την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία με τον Τοσούνη στη θέση του Μιχαήλ υποδέχεται την Αυλίδα, ενώ την ίδια ώρα η ΑΓΕ Χαλκίδας θα αγωνίζεται εκτός έδρας με το Μωλο.

Τέλος στη Λιβαδειά, ο Απόλλωνας θα επιδιώξει να επιστρέψει μετά από καιρό στα θετικά αποτελέσματα, έργο όμως που δεν θα είναι εύκολο εναντίον της Μαλεσίνας.

Αναλυτικά το σημερινό πρόγραμμα:

16:15 Κλειστό Μαρτίνου ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Κοτσιμπός-Γερονικολός)

18:00 Κλειστό Πειραϊκής ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-Γ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Κάλφα-Αρτσίτας)

18:00 Κλειστό Μώλου ΜΩΛΟΣ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Ζάχος-Σαμαράς)

18:00 Κλειστό Ιτέας Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-ΜΑΚΑΡΟΣ (Χουγιάζος-Χριστοδούλου)

18:00 Κλειστό Λιβαδειάς ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Σπυρόπουλος-Μαμασούκα)

18:00 Κλειστό Σχηματαρίου ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ντάνος-Τσάλλας)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α” ΕΣΚΑΣΕ
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓΩΝΕΣ ΒΑΘΜΟΙ Ν Η Υ-Κ
1. ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 19 38 19 0 1618-1221
2. ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 19 33 14 5 1354-1118
3. ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 19 33 14 5 1360-1180
4. ΜΑΛΕΣΙΝΑ 19 32 13 6 1340-1178
5. Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 19 31 12 7 1280-1287
6. ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 19 29 10 9 1281-1132
7. ΜΑΚΑΡΟΣ 19 29 10 9 1240-1221
8. ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 19 28 9 10 1414-1391
9. Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ 19 27 8 11 1171-1197
10. ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 19 22 3 16 1099-1307
11. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ 19 20 1 18 1121-1522
12. ΜΩΛΟΣ 19 20 1 18 1037-1561

Τι έγινε στον πρώτο γύρο:

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΜΩΛΟΣ 80-32

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ(Βελισσαράκος): Χαρατσής 26 (4), Σταμέλος 9, Μπεληγιάννης 1, Μακρύγιαννης 5, Μάμαλης 5, Αργυρίου 3, Σιδερίδης, Φωτητζόγλου 15, Βελισσαράκος 2, Κανάκης 14, Σαββόπουλος, Στεφανίδης.

ΜΩΛΟΣ (Σεβαστόπουλος): Κιτσικόπουλος 2, Καλοβελώνης 4, Σακελλαρόπουλος 1, Βλασσόπουλος, Γρίβας 9, Κωνσταντόπουλος, Χάϊτας, Κρέτσης 4, Διαμαντής 2, Ανδρίτσος, Καίσαρης, Σιότροπος 10 (2).

 

ΜΑΚΑΡΟΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 55-47

ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Οικονόμου 5, Λούπουλ 6, Αμπλάς 15, Φουσέκης 7, Χατζηστάμου 8 (1), Μουντζούρης, Γιαννακόπουλος 4, Νασάκης 10 (1).

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης, Δαλούκας, Μπαντελάς 5, Γεωργαντάς 6, Κοντογιάννης, Αγγελόπουλος 9 (3), Πράππας 3 (1), Ευθυμίου 6, Παρασκευόπουλος 2, Κουτρόγιαννος 7 (2), Παπαθεοχάρης 9 (2).

 

ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 83-56

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Κατσαγάνης 25, Κανακάρης 9 (3), Γάτος 12 (1), Βίγγος 2, Παπαδημητρίου 13 (1), Ψωρομίτας, Συριστατίδης 22 (4), Τούντας, Ανθόπουλος, Καραστάθης Αθ., Φιλιππόπουλος, Καραμίντζος Δημ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ροζάνας): Γιαμάς 4, Κοτσαδάμ, Σταμέλος, Τερματζίδης 14 (4), Αποστολίδης 4, Ζάμπας, Σταγκίδης 6 (2), Παππάς 4, Γίτσας 2, Παπαγεωργίου, Καρφάκης 7, Σκαλτσάς 15 (1).

 

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 55-69

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Τομαράς-Φραγκούλης): Γκολιάς 7 (1), Αλεξάνδρου, Καρλής, Αχματιώτης 5 (1), Κατσούλας 20 (2), Τσατσαρώνης, Αγγελής 9 (3), Κωνσταντόπουλος, Τζεβελέκος 6, Σπύρου, Σαμουρέλης 3, Σέφκας 5 (1).

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μιχαήλ-Τοσούνης): Καρυστινός 7 (1), Κουτσογιάννης 14 (3), Σεβαστόπουλος 6 (2), Μπέλλος Χαρ. 6, Τσίτσης 8, Κωνσταντίνου 2, Σαράπης, Παρμενίδης, Μπέλλος Νικ., Λαζαρίδης 22 (2), Σιδεράκης 4, Ματθαίου.

 

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 70-82

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Γερμανός-Κουτσοβασίλης): Βλάχος, Καραδόπουλος, Λυμπερίου, Γκόλιας 8, Σκυριανός 3, Τσιρόπουλος 13 (2), Κλούρας 11, Μανώλας 8 (1), Χαρίσης 13 (1), Ευγενίου, Ματσαγγούρας 5 (1), Ψαριανός 6.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης-Κικίδης): Σπανός 8, Μούντριχας, Ξετρίχης 16 (4), Γρηγοράκης 11 (2), Κολοβός 8 (2), Κώνστας, Φλώτσιος 4, Κωνσταντούρας 4, Αγγελέτος 11 (1), Κουτής, Γυφτονικολός 11, Λούκας 6 (2).

 

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ 76-65

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Χατζής 2, Παπαθανασίου 12, Ρουμελιώτης Αν. 1, Ιωακείμ 33 (4), Αφερείμ, Τσιτούμης, Κουμπές 8 (1), Δήμου 4, Φακίτσας 5, Τριανταφύλλου 11.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ (Ψαρράς): Τσελεκούνης 7, Κυριάκος 5 (1), Τζεφεράκος 20, Σταθουλόπουλος 8 (2), Δάρρας 19, Ξυδιάς, Μαρμαρινός 4, Ψαρράς, Ζουμπόπουλος 2.

Responses are currently closed, but you can trackback from your own site.

Comments are closed.