Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Βαριά ήττα για την Παναγίτσα (54-97)!

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

Βαριά ήττα!

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-ΟΦΗ 54-97

Βαριά ήττα για την Παναγίτσα στον πρώτο της εντός έδρας αγώνα, καθώς ηττήθηκε από τον πολύ καλό ΟΦΗ με 97-54 πετώντας ‘λευκή πετσέτα’ στο β’ ημίχρονο!

Η ομάδα της Χαλκίδας δεν μπόρεσε να αντισταθεί, έδειξε πως ακόμα θέλει πολύ δουλειά για να σταθεί σε αυτό το επίπεδο με το μόνο θετικό στοιχείο να είναι πως ακόμα είναι νωρίς και μπορούν να γίνουν διορθωτικές κινήσεις.

Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλο πρόβλημα στο αμυντικό κομμάτι. Οι Κρητικοί τελείωσαν τις περισσότερες φάσεις με ντράίβ φτάνοντας μέχρι το αντίπαλο καλάθι, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 22-30.

Ο Γκιζόγιαννης πρώτος σκόρερ της Παναγίτσας με 24 (2) πόντους.

Στη συνέχεια η Παναγίτσα κάτι προσπάθησε να κάνει, μείωσε σε 27-30 αλλά και πάλι ο ΟΦΗ άνοιξε τη διαφορά για να κλείσει το ημίχρονο με 37-49.

Η συνέχεια ήταν σαφώς πολύ χειρότερη. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με νταμπλ-τιμ τον Γκιζόγιαννη, στην επίθεση δεν υπήρχε άλλη αξιόπιστη λύση και όλα αυτά σε συνδυασμό με την κούραση και την απογοήτευση έφεραν τη διαφορά σε πολύ μεγάλα επίπεδα για να τελειώσει ο αγώνας με 54-97.

Αξιοσημείωτο, πως 30′ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της της γ’ περιόδου με το σκορ στο 43-71, η Παναγίτσα με δική της κατοχή της μπάλας έκανε δύο λάθη σε λίγα δευτερόλεπτα για να πάει η γ’ περίοδος στο 43-75.

Διαιτητές: Ορφανός-Λαζόγκα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-30, 37-49, 43-75, 54-97.

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μιχαήλ): Σκεμπές 4, Καρβούνης 2, Καρυστινός 1, Τσακός, Θεοδωράκος 14 (1), Σπύρου 1, Κωνσταντίνου, Μπέλλος 2, Γκιζόγιαννης 24 (2), Μαντζάκος 1, Δρακάκης 6, Χοτζάλι.

Ο.Φ.Η. (Κόκκινος-Καρλαύτης): Μητρόπαππας 12 (1), Κριθινάκης 3 (1), Μαϊστρέλης, Τσερκιτζόγλου 10 (2), Καραλής 17 (2), Καρλαύτης 5 (1), Αγαπιάδης 19 (1), Βασιλειάδης 15 (1), Χριστάκης 16, Σταράκης 2, Τσίλογλου, Πάλλης 8.

*Σε νεότερη ανάρτηση θα ακολουθήσει photo album του αγώνα.