Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 72-76

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

‘Κιτρινόμαυρο’ ντέρμπι!

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 72-76

Ντέρμπι στην Αμφίκλεια, με τον Άρη Θήβας να παίρνει το διπλό με 76-72 συνεχίζοντας αήττητος στο φετινό πρωτάθλημα!

Οι παίκτες του Χρήστου διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ στο β’ ημίχρονο, εκμεταλλευόμενοι την πολύ καλή τους άμυνα που τους έφερε μπροστά στο σκορ μετά από ένα κακό β’ 10λεπτο.

Η ομάδα της Αμφίκλειας, που παρά την ήττα της άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, προηγήθηκε με 21-14 αλλά ο Άρης Θήβας ανέκαμψε γρήγορα με το ημίχρονο να τελειώνει με 33-35.

Στη γ’ περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα που όμως δεν ήταν ασφαλείας με το 10λεπτο να τελειώνει με 53-56.

Στο τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι πήγαν να επιστρέψουν στο ματς όταν με τρίποντο ο Παπαδάκης μείωσε σε 72-74 αλλά με 2/4 βολές ο Άρης Θήβας πήρε τη νίκη με 72-76 με τους γηπεδούχους στις ενδιάμεσες επιθέσεις να μην βρίσκουν το στόχο.

Διαιτητές: Ντάνος-Χριστοδούλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 14-19, 20-21, 19-20.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Τριπηλόπουλος): Ζανιάς, Μώρος 15, Μιχέλης 6 (2), Κάτσικας, Παπαδάκης 12 (3), Νικόλοβ 5, Χούμπα, Τσεκούρας 20, Γεωργόπουλος 14.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Χρήστου): Βλάχος, Παπαδημητρίου 5, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 10, Τσιρόπουλος 5, Νικολάου 8, Τσοπανέλης, Μανώλας 10 (2), Τσαραμπάρης, Μητρόπουλος 10 (2), Τριανταφύλλου 15, Ψαριανός 8.