αρχική Uncategorized Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Προτελευταία στροφή!

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Προτελευταία στροφή!

98
0
ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

Προς το τέλος της βαδίζει η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑΣΕ με τη σημερινή 21 αγωνιστική να είναι και η προτελευταία του πρωταθλήματος.

Η κατάσταση στην κορυφή και στην ουρά έχει ξεκαθαρίσει, όχι όμως και στην 4η θέση που οδηγεί στα play-off όπου τα πάντα είναι ρευστά.

Ο πρωτοπόρος Ερμής Σχηματαρίου μετά την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα από τον Άρη Θήβας, θέλει να επιστρέψει στις επιτυχίες και για να τα καταφέρει θα πρέπει να κάμψει την αντίσταση του Μάκαρου μέσα στην Άμφισσα, που επίσης είναι μέσα στις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος στο β’ γύρο.

Ο Άρης Θήβας επιστρέφει στην έδρα του και στοχεύει στην 10η σερί νίκη με αντίπαλο την αδύναμη Προοδευτική Λάρυμνας. Η ομάδα του Χρήστου έχει πετύχει τη μεγάλη ανατροπή και στην ουσία περιμένει τα play-off όπου όπως όλα δείχνουν θα ξεκινήσει με πλεονέκτημα έδρας.

Ντέρμπι στη Μαλεσίνα, με την τοπική ομάδα να θέλει τη νίκη για να κρατήσει τη θέση της στην τετράδα του πρωταθλήματος απέναντι στην Παναγίτσα που έκανε restart με την πρόσληψη του Κωνσταντινίδη και την επιστροφή παικτών που ήταν για καιρό εκτός δράσης.

Ντέρμπι όμως και στην Αυλίδα, με την τοπική ομάδα που προέρχεται από τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη με την Παναγίτσα να υποδέχεται την Ιτέα που με τη σειρά της θέλει τη νίκη για να προλάβει το τρένο των play-off.

Η ΑΓΕ Χαλκίδας υποδέχεται τον Τελεθριακό που παραδοσιακά είναι καλύτερος όταν απομακρύνεται από την έδρα του με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για ένα οσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στην τελική βαθμολογία.

Τέλος στο Μώλο, η τοπική ομάδα θα θελήσει να κάνει…δύσκολη τη ζωή του Απόλλωνα Λιβαδειάς, με τις δύο ομάδες να αναμένεται πως θα δώσουν χρόνο συμμετοχής στους πιτσιρικάδες.

Το σημερινό πρόγραμμα:

15:00 Κλειστό Πειραϊκής ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Αρτσίτας-Μασλατζίδης Λ.)

18:00 Κλειστό Θήβας ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Χαϊνά-Κωτσακόπουλος)

18:00 Κλειστό Μαλεσίνας ΜΑΛΕΣΙΝΑ-ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Ντάνος-Καραμπιτσάκος)

18:00 Κλειστό Άμφισσας ΜΑΚΑΡΟΣ-ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Σπυρόπουλος-Μαμασούκα)

18:00 Κλειστό Αυλίδας Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ-Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Τσάλλας-Χατζής)

18:00 Κλειστό Μώλου ΜΩΛΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Χουγιάζος-Ζάχος)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α” ΕΣΚΑΣΕ
Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓΩΝΕΣ ΒΑΘΜΟΙ Ν Η Υ-Κ
1. ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ 20 39 19 1 1690-1302
2. ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 20 35 15 5 1435-1190
3. ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ 20 34 14 6 1428-1250
4. ΜΑΛΕΣΙΝΑ 20 34 14 6 1419-1239
5. Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ 20 33 13 7 1341-1345
6. ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 20 31 11 9 1355-1184
7. ΜΑΚΑΡΟΣ 20 30 10 10 1298-1282
8. ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 20 30 10 10 1495-1463
9. Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ 20 29 9 11 1241-1265
10. ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 20 23 3 17 1160-1386
11. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ 20 21 1 19 1193-1603
12. ΜΩΛΟΣ 20 21 1 19 1089-1635

Τι έγινε στον πρώτο γύρο:

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ-ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ 74-55

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης): Σπανός, Μούντριχας 8 (2), Ξετρίχης 3, Γρηγοράκης 20 (2), Κολοβός 14 (1), Κώνστας 6 (1), Λούκας, Κωνσταντούρας 9 (1), Αγγελέτος 7, Κουτής 3 (1), Γυφτονικολός 4, Ζορμπάνος.

ΜΑΚΑΡΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ (Παπούλιας): Τσιγουρής, Δρίβας, Οικονόμου 7 (1), Λούπουλ 11, Αμπλάς 11 (2), Φουσέκης 2, Χατζηστάμου 11, Τσικνής, Κρικέλας, Μουντζούρης, Γιαννακόπουλος 7, Νασάκης 6.

 

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 73-61

ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Μιχαήλ): Καρυστινός 4, Γεωργακόπουλος, Σεβαστόπουλος, Μπέλλος Χαρ. 9 (1), Τσίτσης 13, Ζυγογιάννης, Κοτσογιάννης 13 (2), Παρμενίδης, Μπέλλος Νικ. 5, Λαζαρίδης 27 (2), Μαντζάκος, Ματθαίου 2.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Θάνος): Κατσαγάνης 8, Κανακάρης 5 (1), Γάτος 19 (4), Βίγγος, Παπαδημητρίου 4, Καραστάθης, Συριστατίδης 21 (1), Τούντας, Ανθόπουλος 2, Κοτσιομίτας 2, Φιλιππόπουλος, Καραμίντζος.

 

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ-Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ 71-59

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης 13 (1), Δαλούκας 6 (1), Μπαντελάς 2, Γεωργαντάς 18, Κοντογιάννης 2, Αγγελόπουλος, Πράππας 7 (2), Ευθυμίου 9 (1), Πετράκος, Παρασκευόπουλος 6, Κουτρόγιαννος 5 (1), Παπαθεοχάρης 3 (1).

Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Τομαράς-Φραγκούλης): Γκολιάς 12 (1), Σπύρου, Σέφκας 8 (2), Αχματιώτης 4 (1), Κατσούλας 20, Τσατσαρώνης 2, Αγγελής, Κωνσταντόπουλος 8, Καρλής, Τζεβελέκος, Βασιλείου 3.

 

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΜΩΛΟΣ 72-54

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Ροζάνας): Γιαμάς 4, Κοτσαδάμ 3 (1), Καλαντζής 1, Τερματζίδης 16 (4), Αντωνίου, Ζάμπας, Σταγκίδης 3 (1), Παππάς 6, Γίτσας, Αλεξόπουλος 14 (1), Καρφάκης 5, Σκαλτσάς 20.

ΜΩΛΟΣ (Σεβαστόπουλος): Κιτσικόπουλος, Καλοβελώνης 2, Αλεξίου 16 (2), Σακελλαρόπουλος, Γρίβας 11, Κωνσταντόπουλος, Χάϊτα Κ. 8 (1), Κρέτσης 4, Διαμαντής, Βλασσόπουλος, Καίσαρης, Σιότροπος 13 (1).

 

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ-ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ 71-94

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΛΑΡΥΜΝΑΣ (Ψαρράς): Τσελεκούνης 4, Κυριάκος 6, Τζεφεράκος 11, Πυλιάς 4, Σταθουλόπουλος 2, Δάρρας 21 (2), Ξυδιάς 4, Χρυσοβέργης 8, Ανδρίτσου, Μαρμαρινός 7 (1), Θάνος, Ζουμπόπουλος 1.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Γερμανός-Κουτσοβασίλης): Βλάχος, Καραδόπουλος 3, Ματσαγγούρας, Γκόλιας 34 (3), Σκυριανός 10 (1), Κλούρας 5, Μανώλας 22 (2), Χαρίσης 2, Ευγενίου, Λυμπερίου, Ψαριανός 15.

 

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 52-77

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Μητρόπουλος 13 (1), Χατζής, Παπαθανασίου 2, Ιωακείμ 8 (2), Αφερείμ, Τσιτούμης 6 (1), Κουμπές 2, Δήμου 3 (1), Φακίτσας 2, Τριανταφύλλου 16.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Χαρατσής 20 (2), Σταμέλος 7 (1), Μπεληγιάννης 9 (1), Μακρύγιαννης 6 (2), Αργυρίου 16 (1), Σιδερίδης, Φωτητζόγλου 13 (1), Βελισσαράκος, Σαββόπουλος 2, Στεφανίδης, Κανάκης 4.