Α΄ΕΣΚΑΣΕ: ΛΗΛΑΝΤΙΟ-ΣΥΛΛΑΣ 68-47

Α΄ΕΣΚΑΣΕ

Στο ρελαντί!

ΛΗΛΑΝΤΙΟ-ΣΥΛΛΑΣ 68-47

Επιστροφή στις νίκες για το Ληλάντιο, που επικράτησε εύκολα του ουραγού Σύλλα με 68-47, κλείνοντας νικηφόρα τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος και βλέποντας πλέον με περισσότερη αισιοδοξία τη συνέχεια της σεζόν, που αναμένεται αμφίρροπη για τις ομάδες που θα παλέψουν για την αποφυγή του μοιραίου.

Η ομάδα του Βελισσαράκου έπαιξε όσο χρειαζόταν για να φτάσει χωρίς άγχος στην επικράτηση, ήταν σοβαρή, έδωσε βάρος στην άμυνα και μετά την πρώτη περίοδο πήρε διαφορά ασφαλείας ‘κλειδώνοντας’ από νωρίς το ροζ φύλλο αγώνος.

Ο Σύλλας μπορεί να τελείωσε τον πρώτο γύρο χωρίς νίκη με τον υποβιβασμό να μοιάζει αρκετά πιθανός, αλλά για μια ακόμη αγωνιστική ήταν αξιοπρεπής, κατέβηκε στη Χαλκίδα με 12αδα, με τον Φώτου να δίνει χρόνο συμμετοχής και πολύτιμες εμπειρίες για το μέλλον, στους πιτσιρικάδες.

ΛΗΛ-ΣΥΛΛ12Όσο για τον αγώνα, κρίθηκε ουσιαστικά στη β’ περίοδο, όταν το Ληλάντιο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 20-6, πήγε το σκορ στο 39-18 με το β΄ ημίχρονο να έχει τυπική διαδικασία και τους γηπεδούχους να επικρατούν με 68-47.

Διαιτητές: Μαμασούκα-Μασλατζίδης Ι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-12, 39-18, 48-32, 68-47.

ΛΗΛΑΝΤΙΟ (Βελισσαράκος): Ανδρέου, Αντωνόπουλος 5, Βελισσαράκος 14, Γρηγοράκης 23 (4), Πούλος 11 (3), Σφύρλας 2, Βεζυρτζόγλου 8 (2), Αργυρίου 4, Μπακάμης 1.

ΣΥΛΛΑΣ (Φώτου): Πολίτης, Φώτου, Μαυροζούμης Σ. 3, Μαυροζούμης Θ. 12 (2), Παπασταμάτης, Μαυροζούμης Ε. 6, Ανδρίτσος 4, Παπαγεωργίου, Αθανασίου, Ματάκιας 14 (2), Νιάρχος 8 (2).